جورج سوروس

جورج سوروس – George Soros (گئورگی شوارتز) متولد ۱۲ آگوست سال ۱۹۳۰ در شهر بوداپست مجارستان است. سرمایه‌گذار مشهور و معروف آمریکایی با اصالت یهودی که از قدرتمندترین ثروتمندان جهان است.

جورج سوروس در سال ۱۹۴۷ بعد از به قدرت رسیدن کمونیست ها به انگلستان مهاجرت نمود و در سال ۱۹۵۲ درس خود را در مدرسه اقتصاد لندن به پایان رساند. جورج در دانشگاه با کارل پوپر (یکی از بزرگترین فیلسوفان علم سده بیستم) آشنا گردید و به شکل فزاینده ای تحت تاثیر افکار او قرار گرفت. وی همچنین سرمایه گذار، کارگردان تجاری، نویسنده و فعال سیاسی نیز می باشد.

جورج سوروس در سال ۱۹۶۵ به ایالات متحده سفرکرد و به عنوان تحلیلگر مالی به کار مشغول گردید. وی پس از آشنایی با وال استریت به سراغ موضوعاتی مثل نوشتن و فلسفه که علاقه شخصی‌اش بود رفت. در سال ۱۹۶۹ شرکت مدیریت سرمایه سوروس را که شرکتی خصوصی است و سرمایه گذاری و مدیریت مالی را مشاوره می دهد بنا نهاد. این شرکت درحال حاظر سهام بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا از قبیل (وای پی اف – هربالایف – اپل – فیسبوک –مایکروسافت – فورد و گوگل) را در اختیار دارد و دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک آمریکا واقع گردیده است. شرکت وی از همان ابتدا تا هم اکنون مشاور گروه کوانتوم فاند است که طی ۳۰ سال گذشته همواره به طور میانگین سالانه ۳۱ درصد بازدهی کسب کرده است.

درسال ۱۹۷۰ با کمک و همکاری جیم راجرز صندوق کوانتومی تاسیس نمود و توانست در عرض ۱۰ سال بازدهی معادل ۴۰۰۰ درصد را بدست آورد. این بازدهی بیشتر ثروت سوروس را محیا کرد و خالص دارایی های وی را به بیش از ۱۱ میلیارد دلار رساند.

رئیس سابق فدرال رزرو آمریکا (پول وولکر) در سال ۲۰۰۳ و در کتابی با عنوان «سوروس کیمیای دارایی» در قسمتی از متن پیشگفتار در مورد جورج سوروس عنوان داشته که:

«جورج سوروس خود را به عنوان نمونه‌ای از یک ارزباز بسیار موفق به ثبت رسانده‌است. کسی که با هوشیاری تمام، مقادیر عظیم پول را زمانی که هنوز وقت برای ادامه بازی زیاد به نظر می‌رسد بیرون می‌کشد. حجم قابل توجهی از آنچه را برده‌است امروزه به تشویق ملت‌های نو ظهور و در حال تغییر اختصاص داده تا بتوانند در راه تبدیل شدن به یک «جامعه باز» قدم بردارند. جامعه باز نه تنها در زمینه تجارت آزاد بلکه در تحمل افکار جدید و اشکال متفاوت تفکر و زندگی درجریان است.»

در سال ۲۰۱۸ به نقل از مجله فوربز، جورج سوروس با ۲۴ میلیارد دلار آمریکا، ثروت خالص به عنوان ۲۹ مین فرد ثرتمند جهان معرفی گردید. از سال ۱۹۷۹ تاکنون، جورج سوروس مبغلی بالغ بر ۷ میلیارد دلار به دلائل گوناگون کمک کرده است. سوروس عضو هیئت مدیره مرکز پیشرفت آمریکا و یکی از بنیانگذاران این مرکز نیز به شمار می رود. جورج سوروس هم اکنون رئیس هیئت مدیره بنیاد جامعه باز و بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره شرکت مدیرت سرمایه سوروس نیز می باشد.

به دلیل سازماندهی و بنیان‌گذاری انقلاب گل رز در گرجستان و همچنین تلاش علیه جرج دبلیو بوش در انتخابات سال ۲۰۰۴ نیز معروف و مشهور است، هرچند خود او معتقد است در انقلاب گل رز در مورد نقش او بزرگ نمایی صورت گرفته است.

از جورج سوروس برای سرمایه گذاری در بانک فرانسه درسال ۱۹۸۸ دعوت به عمل آمد ولی وی به جای آن اقدام به خرید سهام این بانک نمود. به همین منظور دادگاهی در کشورفرانسه و در سال ۲۰۰۲ او را به ۲ میلیون دلار جریمه محکوم کرد و اعلام نمود سوروس از نظر قانونی قادر به انجام این معامله نبوده است. درسال ۱۹۹۰ اعلام گردید تحلیل های مالی نشان می دهد سفته بازی های او در تضعیف اقتصاد های آمریکای لاتین و آسیای میانه نقش آفرینی عمده ای داشته است.

درسال ۱۹۹۲ هنگامی که دانشگاه مرکزی اروپا در بوداپست را با بنیه مالی خود بنا نهاد، اقدام به عرضه ۱۰ میلیارد پوند با نرخ کمتر از بانک مرکزی انگلستان نمود. وی با این عمل چهارشنبه سیاه بریتانیا را رقم زد (۱۶ سپتامبر ۱۹۹۲) سوروس با این کار سیستم بانکی وپولی بریتانیا را به یکباره دچار نوسان نمود. او از این طریق عددی معادل ۱.۱ میلیارد دلار سود بدست آورد اما بانک مرکزی بریتانیا مجبور شد تاوان سنگینی بپردازد. سوروس قبلا اعلام کرده بود که بانک مرکزی نرخ مبادلاتی و برابری ارز خود را مصنوعی بالا نگه داشته است و هشدار داد یا نرخ خود را واقعی سازند یا اینکه از سیستم بانکی و پولی اروپا خارج شوند.

دومان سهند

تماس با ما